NAZOLABİAL DOLGU

blog1

Nazolabial Dolgu

Nazolabial dolgu, burun kanatlarından ağız kenarlarına uzanan nazolabial adı verilen bölgede derin kırışık, çizgi, çökme problemi ile karşılaşan kişilere uygulanabilmektedir. Yanaklardaki çökme, nazolabial bölgede kırışıklık ve derinleşmeyi daha fazla ortaya çıkarmaktadır. Bu iki tip durumun görüldüğü kişilere özellikle nazolabial dolgu tavsiye edilmektedir. Nazolabial dolgu, engelleyici bir hastalığı olmadığı sürece genç – yaşlı herkese uygulanabilmektedir.

Burun ve dudak arasındaki gülme çizgisi olarak da bilinen çizgiler, özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte daha da belirginleşmektedir. Gülmediğimizde dahi oradaki çizgiler hala belirgin bir şekilde gözükmektedir. Bazı kişiler, yüzün şekline ve cildin yapısına göre daha erken dönemlerde bu sorun ile karşılaşabilmektedir. Nasolabial çizgileri düzeltmek amacıyla cerrahi girişimler yapılmaktadır. Birtakım dolgu ve yağ enjeksiyonu yöntemleriyle bu çizgiler gizlenmeye çalışılmaktadır.

Bazı durumlarda sadece Nazolabial kıvrımlarda değil yanaklarda da doku kaybı meydana gelebilir. Bu genellikle kilo veren kişilerde olur. Bu durumda burun bölgesini yanak bölgesi ve elmacık kemiği bölgesi ile desteklemek daha iyidir. Bu durumda tek başına Nazolabial uygulama yeterli olmamaktadır. Yüzün dengesi de kaybolabilir. Bu nedenle üstten ziyade yüzeyi dengelemek için bu alandaki dolguyu dengeli bir şekilde dağıtmak gerekir. Nazolabial dolgular yüzdeki kırışıklıkları gidermek için cilde enjeksiyon yoluyla uygulanan bir tedavi türüdür.

Dolgunun uygulandığı bölgedeki derin kırışıklıklar ve normal kırışıklıklar düzleşecektir. Cilde enjekte edilen sıvı, yaşla birlikte azalan kolajen üretimini harekete geçirir.