İP UYGULAMALARI

blog1

İp Uygulamaları

Yaş ilerledikçe yüz ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklık ve sarkmaların temel sebepleri ciltteki kollajenin azalması, cilt altı yağ dokunun hacim kaybı ve yer çekimidir. Yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerler olan yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklık ve sarkmalar, ameliyatsız bir yöntem olan iple yüz germe yani "İp Askı" yöntemleri ile kısa sürede ortadan kaldırılmaktadır. Ağız ve dudak çevresi, göz kapakları ve yüzdeki sarkma ve kırışıklıklarda etkili olan bu yöntemle vücudun her bölgesine uygulama yapılmaktadır.

İşlem sırasında, vücutta eriyebilme özelliği taşıyan ve genellikle ameliyatlarda kullanılan özel iplerin geliştirilmiş formları kullanılmaktadır. Gerginlik, dokuların iplere verdiği tepkiyle sağlanmaktadır.Böylece sarkma görünümü ortadan kalkmaktadır. İşlem sonrası anında gençlik etkisini gösteren iple askı işlemi, kişinin 5-10 yaş daha genç görünmelerine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin yüz ifadesi ve mimiklerinde hiçbir değişikliğe neden olmamaktadır.

Yüz germe işlemi sırasında kullanılan iplerin özelliklerine bağlı olarak Kontür Lifti, Siluet Lifti, Fransız askı, Aptos İp Lifti, Örümcek Ağı Estetiği olarak da adlandırılmaktadır. İple asma işlemi, elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri tekrardan eski pozisyonuna getirmek için özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsü için kullanılmaktadır. Cildin altına minimal düzeyde girilen bu işlem sayesinde sonuçlar yaklaşık 2 yıl kadar kalıcılık sağlamaktadır. Anesteziden sonra iple germe tekniği, 30 dakika içinde tamamlanabilmektedir.

Hastanın işlem sonrası günlük aktivitelerine dönmesi oldukça kısa sürmektedir. Bu işlem, çok yoğun sarkma ve oturmuş derin çizgilere sahip olmayan kişiler için uygulanmaktadır. Kadın/erkek farketmeksizin uygulanabilen iple germe işlemi genellikle 35 ila 60 yaş arası, daha genç ve dinamik görünmek isteyen ancak yüzünde çok ciddi elastikiyet kaybı yaşamadığından ciddi ve açık bir yüz gerdirme operasyonuna ihtiyaç duymayanlara uygulanmaktadır. Yapılan bölgede hafif şişlikler ve morluklar ve aynı bölgelerde gerginlik hissi oluşabilir. İşlem sonrası özellikle ilk 1 hafta travmaya karşı çok dikkatli olmak gerekmektedir. Askıların taşıma kuvveti sınırlı olduğu iplerde kopmalar meydana gelip asimetriler oluşabilir.