BURUN DOLGUSU

blog1

Burun Dolgusu

Burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan ameliyatsız olarak gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Bu işlem genellikle cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Hyalüronik asit dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için farklı yüz bölgelerine enjekte edilen ürünlerdir. En çok tercih edilen yüz bölgeleri arasında dudaklar, burun kenarları ile ağzın köşeleri arasındaki kırışıklıklar ve yanaklar bulunur. Son yıllarda, cerrahi olmayan rinoplasti tekniği gelişti, bu prosedürde de burundaki dolgu enjeksiyonu ile burundaki boşluklar, girintiler, kontür eksiklikleri ve asimetriler tedavi edilmektedir. Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem, burun dokusunu doldurulmasıyla gerçekleşir. Genellikle 20-30 dakika boyunca uygulanan bir anestetik krem ile daha sonra cerrahın ve hastanın belirlediği kilit alanlara enjekte edilmesinden oluşur. Böylece estetik açıdan düzelme sağlanır. Enjeksiyon genellikle 5-10 dakika sürer ve klinik ortamda gerçekleştirilir. Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Burun dolgusu ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karara varamamış birçok hasta için iyi bir seçenektir. Rötuşların gerçekleştirilmesi çok kolaydır, çünkü belirli bir bölgeye az miktarda dolgu eklemek için basit bir enjeksiyon yapılması yeterlidir. Bu nedenle burun, enjeksiyonlarla arzu edilen sonuç elde edilinceye kadar “şekillendirilebilir”. Burun dolgusu cerrahi tekniklere kıyasla çok daha ekonomiktir. Burun Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Burun dolgusunda kullanılan dolgu malzemeleri kalıcı olmadığı için hastaya kalıcı işlemde bulunmadan sonuç hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. İşlem geri dönüşümlü olduğu için hastanın sonuçtan memnun olmadığı durumlarda güven vericidir. Dolgu birkaç ay içinde kaybolur ve burun orijinal şeklini alır. Revizyon Burun Estetiği İçin Kullanılabilir. Burun dolgusunun yaygın kullanımı, rinoplasti uygulanmış ama ufak düzeltmeler için revizyon burun estetiğine ihtiyaç duyan hastalar için de uygulanabilmektedir. Bu tür hastalar için burun dolgusu enjeksiyonu iyi bir seçenek olabilir. Kusurları kamufle etmek veya doku kaybı olan alanlara hacim eklemek için uygulanabilir. Burun dolgusu genel sağlık durumu yerinde olan ve burnunda aşırı boyutta bir şekil bozukluğu olmayan her yetişkin için uygun bir seçenektir. Burun Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra, kişi normal hayata ara vermeden devam edilebilir. Hastanın şişlik, morluk ve iyileşmek için evde kalma zorunluluğu yoktur. Hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu estetik işlemlerinden biridir.